Жаңалық қосты admin1, 2-11-2020, 12:00, Түсініктемелер қалдырылды: 0, Қаралғандар: 517

Өз-өзіне қол жұмсаудың алдын алу бойынша педагогтар арналған

ЖАДЫНАМА

Жасөспірімнің мінез-құлқында мұғалімге не ескерту керек?

1. Оқу үлгерімінің күрт төмендеуі, оқу мен бағалауға немқұрайдылықтың көрінісі.

2. Жасөспірім ұзақ уақыт бойы көңіл-күйді төмендетеді, эмоционалды фонды төмендетеді, тітіркендіреді.

3. Мінез-құлықтың күрт өзгеруі. Мысалы, жасөспірім бейқам болды, жақын адамдарымен сөйлескісі келмеді, өзіне қымбат заттарды бере бастады, ол бұрын істегенді ұнататын нәрсеге қызығушылығын жоғалтты, достарынан алыстап кетті.

4. Жақын ортада, сондай-ақ маңызды ересектер немесе құрдастар арасында өз-өзіне қол жұмсаудың мысалы болуы.

5. Бала тікелей немесе жанама түрде өзін-өзі өлтіргісі немесе өлтіргісі келетіні немесе өмірді жалғастырғысы келмейтіні туралы айтады. Өмір сүргісі келмеу туралы айту-ересек адамның назарын өзіне және оның проблемаларына аудару әрекеті. Егер адам бұл туралы айтса, онда ол мұны істемейді деген аңыз бар. Алайда, олай емес! Көңіл аудармайтын үмітсіз жасөспірім өз ниетін соңына дейін жеткізе алады.

6. Қауіпті мінез-құлық, оның өмірі мен денсаулығына зиян келтіру ықтималдығы жоғары.

Ерекше назар аудару қажет қауіпті жағдайлар:

* Құрдастарынан бас тарту ,қудалау (оның ішінде әлеуметтік желілерде).

* Маңызды ересектермен жанжал немесе өткір жанжал.

* Бақытсыз махаббат немесе романтикалық қарым-қатынасты бұзу.

* Объективті қиын өмірлік жағдай (жақын адамынан айырылу, қоғамнан бас тарту, ауыр ауру).

* Әлеуметтік жетістіктің маңыздылығы мен құндылығы аясында жасөспірімнің жеке сәтсіздігі.

* Әлеуметтік ортаның күрт өзгеруі (мысалы, тұрғылықты жердің өзгеруі нәтижесінде).

* Тұрақсыз отбасылық жағдай (ата-ананың ажырасуы, жанжалдар, зорлық-зомбылық жағдайлары).

Қауіпті жағдайды аңғарған жағдайда педагогке не істеу керек?

Егер сіз осы белгілердің кем дегенде біреуін көрсеңіз – бұл оқушыға назар аудару және онымен сөйлесу үшін жеткілікті себеп. Сіз оған көмектесе аласыз ба және оның көзқарасы бойынша оны қалай жақсартуға болатындығын сұраңыз. Жағдайды елеусіз қалдырмаңыз. Жайбарақат қарамаңыз! Көмек алу үшін психологқа немесе басқа мамандарға хабарласыңыз. Баланың ата-анасына хабарласыңыз және өз бақылауларыңызбен бөлісіңіз.

Өз-өзіне қол жұмсауға жол бермеу үшін мұғалім не істей алады?

Жасөспіріммен байланысты сақтаңыз. Мұны істеу үшін жасөспірімдер үшін авторитарлық өзара әрекеттесу стилі тиімсіз және тіпті қауіпті екенін есте ұстаған жөн. Шамадан тыс тыйымдар, бостандық пен жазаны шектеу жасөспірімде агрессияны немесе авто-агрессияны тудыруы мүмкін. (яғни, өзіне бағытталған агрессия). Жеткіншек жаста қолайлы нысаны өзара іс-қимыл жасасу болып табылады деуге болады. Егер шектеу қажет болса, оның орындылығын түсіндіруге уақыт жұмсамаңыз.

Топта достық қолдау атмосферасын құруға ықпал ету, студенттерді бірлескен іс-шаралар мен ынтымақтастыққа бағыттау.

Бір немесе бірнеше оқушы басқалардың шабуылына ұшырайтын жағдайларға назар аударыңыз. Жанжалға қатысушылармен әркім еститін етіп сөйлесіңіз, жанжалға қатысушылардың біреуінің жағын алмастан бейтарап болыңыз.

Кураторлық сағатты өмірдегі болашақ туралы сөйлесу орны мен уақыты ретінде пайдаланыңыз. Жасөспірімдер әлі де болашақтың бейнесін қалыптастырады, олар өте алыс болашақты немесе қазіргі сәтті көреді. Біліңіз, бұл оқушылар ниетті алға қойылған мақсаттарына қол жеткізуге, помогите атындағы жоспар нақты (және шынайы) іс-қимыл. Жасөспірімдермен диалогты сақтау, қажет болған жағдайда студент қиын өмірлік жағдайда Сізге жүгінуі үшін байланыс мүмкіндігін қалдыру маңызды.

Оқушыға қателіктер мен сәтсіздіктер тәжірибесі жетістікке жету сияқты маңызды тәжірибе екенін түсіндіру. Оқушының қателіктерін оның өсу аймағы ретінде қолданыңыз. Қателіктер бойынша оқыту-жеке тұлғаны дамытудың бір тәсілі. Есіңізде болсын, бағалар бар, ал кеңірек нәрсе – оқушының жеке басы. Оқушыларға бағаларды табуға көмектесіңіз, олар бағаларға қарамастан сәтті.

Жасөспірімнің сыртқы дөрекілігінің артында не тұрғанын түсіну. Мүмкін, жасөспірім жанжалға түсіп, сізді құнсыздандыруға емес, өз құндылықтарын қолдайды.

Егер сіз қандай да бір себептермен оқушымен немесе топпен байланыста бола алмайтындығыңызды түсінсеңіз, маманға уақытында хабарласыңыз.

Жаңалық қосты admin1, 2-11-2020, 10:00, Түсініктемелер қалдырылды: 0, Қаралғандар: 437

АРДАҚ НАЗАРОВПЕН «АДАЛДЫҚ САҒАТЫ»

Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі кезекті онлайн «Адалдық сағатын» аралас жекпе-жектен әлемнің үш дүркін чемпионы, кәсіби спортшы Ардақ Назаровпен өткізді.

Бейне-дәрістің кейіпкері спорттағы өмірін 1991 жылы грек-рим күресі секциясына келгеннен бастаған.

А.Назаров спорт жолында грек-рим күресі, джиу-джитсу және панкратион бойынша аудандық, облыстық және республикалық жарыстарда жеңімпаз болып, жақсы нәтижелерге қол жеткізіп, көптеген спорттық жарыстардың тұғырында Қазақстанның туын көтеріп жүлдегер атанған.

Сұхбат барысында атақты спортшы отбасы құндылығы, бірлік және өзара құрмет тақырыбында ойларымен бөлісіп, жастарды патриотизм мен парасаттылыққа шақырды.

Өз сөзінде «Парасатты адам деп кемеліне жеткен, ақылы толысқан, дұрыс шешім қабылдай білетін, рухани түрде дамыған даналықтың өнегесіне жеткен адамды айтамыз», – деп атап өтті.

А. Назаров жастардың кітап оқуға және өзін-өзі дамытуға деген қызығушылығын арттыру қажеттігіне ерекше назар аударды.

Ол өзінің барлық жеңістері мен жетістіктерін қажырлы еңбекпен байланыстырады, «басқа спортшылар аптасына 3 рет жаттығып жатқанда, мен 13 рет жаттығу жасадым, олар таңертең екі сағат дайындыққа уақыт бөлгенде, мен одан екі есе көп жұмыс жасадым» деді.

Бүгінде әлем чемпионы – көпшілік үшін үлгі. Әр кездесуде ол жастарды алға қойған мақсаттарына жету үшін аянбай еңбек етуге, үлкендерді құрметтеуге, Отанын сүюге және салауатты өмір салтын ұстануға шақырады.

«Адалдық сағаты» акциясы аясында Қазақстанның танымал тұлғаларын тарта отырып, жастар арасында парасаттылық идеологиясын ілгерілету жұмыстары жалғастырылатын болады.