Педагог Психологтың кеңестері: ата-аналар мен балалар арасындағы қақтығысты қалай болдырмауға болады
Жаңалық қосты admin1, 23-02-2021, 09:30, Түсініктемелер қалдырылды: 0, Қаралғандар: 314

Сәтті отбасында келіспеушіліктер мен жанжалдарға орын жоқ деген сенім қате. Әр отбасында әр түрлі жағдайлардың пайда болуы туралы келіспеушіліктер бар.

Тұлға мен жанжал-ажырамас ұғымдар. Өзімен немесе басқалармен ешқашан қақтығыспастан өсіп, жетілген адам болу мүмкін емес.

1.      Жанжалдарды елемеңіз. Соқтығысудан аулақ болу жағдайдың сіз оны енді елемей алмайтын түрде қайталануына әкеледі. Сондықтан - көзіңізді ашып, әрекет ете бастаңыз.

2. Сыртқы ғана емес, ішкі қақтығыстарға да назар аударыңыз.

Егер сіздің балаңызда колледжде қандай да бір проблема болса, ол сыныптастарымен ұрысып, мұғаліммен ортақ тіл таба алмаса немесе қорлау объектісіне айналса, біз, әрине, оны байқап, әрекет етеміз. Бірақ баланың жүрегінде және оның басында не болып жатқанына біз аз көңіл бөлеміз. Онда психология ішкі немесе ішкі деп атайтын қақтығыстар "пайда болады".

Егер бала колледжде қысым көретін болса не істеу керек

Бұл қақтығыстар сөзсіз. Олар жеке тұлғаны жасайды деп айтуға болады. Баланың оларға қалай рұқсат беретініне және оны мүлдем үйренетініне, сайып келгенде, ол бақытты және табысты ересек бола ма, жоқ па, соны анықтайды.

Жасөспірімнің жаман көңіл-күйі, мінез-құлық проблемалары, тантрумдар немесе агрессия, әдетте, бүліну, жаман мінез немесе төтенше жағдайларда сабақтан артық жұмыс істеумен түсіндіріледі. Көптеген ата-аналар мінез-құлықтағы көптеген қиындықтардың себебі ішкі қақтығыс тәжірибесі деп ойлайды. Қосып көмек көрсету, оның шешу.

1. Мүмкіндігінше қақтығыстар туралы біліңіз. Балаға тұлғааралық немесе ішкі жанжалды шешуге көмектесу үшін өзіңізді біліммен қаруландырыңыз. Бұл оны шешу стратегиясын таңдауға көмектеседі.

2. Ата-аналардың мойындауы және мақұлдауы.

3. Ата-аналар тарапынан басшылық. Ең функционалды-бұл ата-аналар өздерінің көзқарастары мен мінез-құлқында икемділік, бейімделу және төзімділік танытатын отбасылар.

4. Ата-аналардың жеке мысалы: жақсы үлгі көрсете білу; балаларға үйретілген қағидаларды ұстану. Жасөспірімдерде сәйкестендіру процесі ішінара отбасында жүретіндіктен, олардың ата-аналарын мақтан тұтатындар, әдетте, қоршаған әлемде өздерін жайлы сезінеді.

5. Колледжбен ынтымақтастық. Егер сізді баланың мінез-құлқына қатысты бір нәрсе мазалайтын болса, оны мүмкіндігінше тезірек кездесуге тырысыңыз және оны сынып жетекшісімен, педагог-психологпен, меңгерушімен талқылаңыз. оқу бөлімі, директордың тәрбие ісі жөніндегі орынбасары.

Ата-аналар балалар арасындағы қақтығыстарға қалай жауап береді

•

•         Тактикалардың бірі-араласпау. Осындай мінез-құлық жолын таңдап, сіз балаларды қақтығыстың одан әрі дамуына ынталандырудан айырасыз. Өйткені, жанжалдың мақсаты көбінесе ата-аналардың назарын аудару болып табылады. Тәжірибе көрсеткендей, ағасы мен әпкесі арасындағы жанжал тезірек әке немесе ананың атынан "төрешінің" қатысуынсыз татуласумен аяқталады.
    •         Егер жанжал балалар бір-бірін қорлайтын және күресетін кезеңге жетсе, ата-аналарға араласудан басқа ештеңе қалмайды. Жағдайды байсалды бағалаңыз және әрекет етіңіз. Балаларыңызға бір-бірімен керісуге жол бермейтіндіктеріңізді түсіндіріңіздер. Жалпы талаптарды емес, нақты талаптарды қойыңыз (мысалы, "ойыншықты біржола қойып, күресуді доғарыңыз" деп айтыңыз және "тілалғыш бала болыңыз"емес). Егер балалар эмоцияларды тоқтата алмаса, оларды әртүрлі бөлмелерге бөліп, тыныштандыруға уақыт беріңіз, содан кейін олардың әрқайсысымен жағдайдың шабуылға қалай жеткенін талқылаңыз.
    •         Балаларды дау – дамайға айналған ойыншықтардан айырыңыз-бұл оларға түсінуге көмектеседі: ұрысу пайдалы емес.
    •         Әр баланың жанжалының себептері туралы өз көзқарасыңызды білдіруді ұсыныңыз. Мәселені талқылау балалардағы эмоционалдық стресс деңгейін төмендетеді және ата-аналардың өз пікірлерін қызықтыратынын көрсетеді.
    •         Балаларды жүгіруде жарысуға немесе жастықтарда төбелес ұйымдастыруға шақырыңыз. Бұл жағдайды жоюға көмектеседі. Сондай-ақ, олардың арасында ең әдемі сурет немесе ең жақсы пластилин қолөнері конкурсын өткізуге болады.